Strečingová výzva
Milí rodičia,
na nasledujúce mesiace sme si pre Vaše deti pripravili športovú výzvu v podobe ohybnosti (flexibility) a pevne veríme, že sa k Vašim deťom pridáte. Každý mesiac budeme robiť meranie ohybnosti a sledovať posun detí z mesiaca na mesiac. Na záver školského roka vyhodnotíme a odovzdáme ceny všetkým „snaživcom a šikovníkom“ za ich úsilie. Každý tréning venujeme zvýšenú pozornosť statickému strečingu. Deti už poznajú základné pravidlá pri vykonávaní strečingu.
A čo vy ? Viete prečo je strečing tak prospešný a dôležitý ? Aký vplyv má na naše telo ?
Nájdite si pár minút a prečítajte si o tom.
Svaly v ľudskom tele majú tendenciu ochabovať alebo skracovať sa. Strečingové cvičenia sú cviky, ktoré sa snažia uviesť sval do funkčnej dĺžky. Je teda účinnou prevenciou zranení oporného a pohybového aparátu. Ohybnosť významne ovplyvňuje kvalitu športového výkonu. Ak ho vykonávame po záťaži znižujeme zároveň bolestivosť svalov. Zabezpečíme ich lepšie prekrvenie a zvýšime schopnosť ich regenerácie. Hlavnou úlohou strečingu je natiahnuť skrátené svaly, čo sekundárne pôsobí aj na rozvoj kĺbovej pohyblivosti. Ako kompenzačné cvičenie je tak vhodnou prevenciou proti zraneniam. Naopak pri zanedbaní cvičení na ohybnosť, dôjde k skracovaniu svalstva a pravdepodobnosť zranenia sa výrazne zvýši.
„Začiatočníci“ celkovo na strečing zabúdajú, podceňujú jeho dôležitosť, respektíve ho veľakrát nerobia. Mali by ho vykonávať pravidelne po každej tréningovej jednotke, ba dokonca aj mimo nej.
Výhody strečingu
Je pravda, že vďaka strečingu budete flexibilnejší, ale strečing vám prinesie aj iné benefity:
– zvýšenie mentálneho a duševného uvoľnenia (relaxácie)
– zníženie rizika poranenia kĺbov, šliach a väzov
– znižuje svalové napätie (tonus)
– zlepšenie spánku (znížené svalové napätie- tonus)
– zvýšenie schopnosti vyvinúť maximálnu silu prostredníctvom väčšieho rozsahu
pohybu
– vzpriamené a správne držanie tela
– zlepšenie psychického zdravia
Riziko
Pokiaľ sa používa ,,drastická metóda“ – sparing partner vás silno tlačí či naťahuje, môžete si natrhnúť šľachu alebo meniskus. Taktiež nevykonávajte rôzne rotácie pri krajných pozíciách alebo prudké pohyby.
Tých 10-15 minút večer pred televízorom alebo pred spaním zvládnete. Pridajte sa ku svojim deťom a podporte ich v strečingovej výzve.
Príklady cvičení si môžete pozrieť priamo v našej fotogalérií na https://atletikajojo.sk/forotgaleria/ .